حجت‌الله رضایی مدیرکل تأمین اجتماعی شهرستان‌های استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» در این‌باره می‌گوید: با ابلاغ بخشنامه از سوی حوزه معاونت فنی و درآمد صندوق تأمین اجتماعی این موضوع در دستور کار کانون‌های بازنشستگی قرار گرفته است و بر‌اساس گزارش‌هایی که ارسال شده در حال حاضر کانون‌ها مشغول ثبت‌نام و عضوگیری از مستمری‌بگیران و بازنشستگان هستند. خوشبختانه استقبال مستمری‌بگیران تحت پوشش صندوق تأمین اجتماعی از بیمه تکمیلی خوب بوده و قرار است کانون‌های بازنشستگی پس از تکمیل فرم‌های مستمری‌بگیران و دریافت رضایتنامه از آنها فهرست نهایی را در قالب دیسک به شعب تأمین اجتماعی تحویل دهند.

کسر یک درصد از حقوق مستمری‌بگیران
وی می‌افزاید: البته انتخاب و انعقاد قرارداد با شرکت‌های بیمه‌گر نیز برعهده کانون‌های بازنشستگی است و در این زمینه شعب تأمین اجتماعی نقشی ندارند. البته مقرر شده پس از آن که فرم رضایتنامه‌های مستمری‌بگیران به شعب تأمین اجتماعی ارسال شد، به میزان یک درصد از حقوق آنها کسر شود و به حساب شرکت‌های بیمه‌گر واریز گردد اما براساس اطلاعات و گزارش‌های رسیده، تاکنون کانون‌های بازنشستگی با هیچ یک از شرکت‌های بیمه‌گر قرارداد نهایی نبسته‌اند و همچنان در حال بررسی و رایزنی هستند.

مدیرکل تأمین اجتماعی شهرستان‌های استان تهران اظهار می‌دارد: با توجه به این که تا پایان سال کمتر از 5 ماه باقی مانده است، پیش‌بینی می‌شود هیچ یک از شرکت‌های بیمه گر برای این مدت قرارداد بیمه تکمیلی درمان را منعقد نکنند؛ بنابراین خواه ناخواه این کار به سال آینده موکول خواهد شد. البته تجربه نشان داده که هر چه تعداد متقاضیان بیمه تکمیلی افزایش یابد، به طور قطع شرکت‌های بیمه‌گر هم تخفیف‌های ویژه‌ای به مشتریان خود می‌دهند و طبیعتاً کانون‌های بازنشستگی هم به دنبال چنین امتیازهایی هستند تا برای مستمری‌بگیران اعمال کنند.

لغو قرارداد با برخی شرکت‌های بیمه‌گر
گزارش رسیده از برخی استان‌ها و شهرستان‌ها حکایت از آن دارد که تعدادی از کانون‌های بازنشستگی با چند شرکت بیمه‌ای وارد مذاکره شده‌اند و حتی در این بین برخی از قراردادهای منعقد شده با شرکت‌های بیمه‌گر لغو شده است اما در مجموع با استقبالی که از سوی مستمری‌بگیران صورت گرفته، کانون‌های بازنشستگی در تلاشند تا هر چه زودتر بتوانند مستمری‌بگیران را از مزایای بیمه تکمیلی درمان برخوردار کنند.

گروهی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران در گفت‌وگو با خبرنگار «ایران»، در این باره اظهار می‌دارند: در حال حاضر مستمری‌بگیران برای امور درمانی هزینه زیادی را متحمل می‌شوند بنابراین برخورداری از بیمه تکمیلی درمان، خواسته‌ها و نیازهای اصلی آنها محسوب می‌شود که خوشبختانه با حمایت و همکاری مسئولان صندوق تأمین اجتماعی، این امکان برای همه مستمری‌بگیران فراهم شده است. آنها می‌افزایند: بیشتر مستمری‌بگیران انتظار دارند بابت پولی که پرداخت می‌کنند، از خدمات درمانی خوبی برخوردار شوند و اگر شرکت‌های بیمه‌گر سقف خدمات پزشکی را به شکل مطلوبی ارائه دهند، به طور قطع با رضایت و استقبال یک میلیون و 400 هزار مستمری‌بگیر روبه‌رو خواهند شد.

نوشته شده توسط اردستانی   | لینک ثابت |